2015. január 18., vasárnap

Hogyan növeljük a B12-vitamin bevitelét?


A vízben oldódó B12-vitamin vagy más néven kobalamin jó néhány egészségügyi előnyt képes kifejteni a szervezetben. A B12-vitamint kiegészítők és természetes élelmiszerekkel lehet pótolni, leginkább természetesen azokkal, melyek nagy százalékban tartalmazzák ezt a vitamint. A B12-vitamint a szervezet viszonylag rövid ideig képes tárolni, ezért mindig figyelni kell arra, hogy rendszeresen juttassuk be a szervezetünkbe. A B12--vitamin segít fenntartani az egészséges idegrendszert, illetve a vörös vérsejtek működését is jótékonyan befolyásolja, így a B12-vitamin megakadályozza a vérszegénységet is. A B12-vitamint használják a sejtek a DHA előállítására is, illetve a B12-vitamin fontos szerepet játszik az idegrendszer megfelelő működésében. A B12-vitamin hiánya ritkán jelentkezik, de akkor az idegrendszerben okozhat különféle károkat - a hiánya hozzájárulhat a memória elvesztéséhez, a demenciához, az Alzheimer-kór kialakulásához, illetve egyéb hasonló betegségekhez.


Hogyan tudom növelni a B12-vitamin bevitelét?


1 Illessz be egy jó nagy adag halat az étrendedbe. A hal ugyanis jó forrása az omega-3 zsírsavaknak. Egyél több lazacot, sügért, garnélát vagy laposhalat. Ezek a halak ugyanis segítenek az gy egészségének fenntartásában. A bennük található B12-vitamin pedig hozzájárul a jobb memória eléréséhez.


2 Együnk olyan húsokat, melyek B12-vitamint tartalmaznak. A borjúmáj tartalmazza a legnagyobb mennyiségben a B12-vitamint, de e vitamin kiváló forrása még a bélszín, a bárány és a csirke is. Azoknál tehát, akik nap, mint nap fogyasztanak húsokat, nem lesz gond azzal, hogy elegendő B12-vitamint juttatnak-e be a szervezetükbe. A B12-vitamin hiánya inkább a vegetáriánusokat fenyegeti.

2015. január 6., kedd

Információk a vitaminokról és ásványi anyagokról 1.

Melyek a vitaminok és az ásványi anyagok? Azokat az anyagokat soroljuk ide, amelyek segítenek abban, hogy az emberi szervezet megfelelően működhessen. Bár a vitaminokat és ásványi anyagokat be lehet juttatni azokkal az élelmiszerekkel is, amelyeket a mindennapjaink során fogyasztunk, azonban az tény, hogy ezekben az ételekben más és más vitaminok bújnak meg.

A vitaminok két kategóriába sorolhatóak: vannak zsírban és vízben oldódó vitaminok. A zsírban oldódó vitaminokat (A-, D-, K- és E-vitamin) a szervezet zsírsavjaiban oldódnak fel és így a szervezet képes őket tárolni egy későbbi használatig, míg a vízben oldódó vitaminokat napi szinten kell pótolni, mivel azok a vizelettel kiürülnek. A vízben oldódó vitaminok közül a legfontosabbak a C-vitamin és a B-vitaminok, amelyeket tehát minden nap be kell vinnünk a szervezetünkbe.

A vitaminok szerves anyagok (tehát a növényi és állati részekben lehet őket fellelni), addig az ásványi anyagok olyan szervezetlen vegyületek, amelyeket a talajból, vízből stb. nyerhetünk ki. A szervezetnek azonban ezekre az ásványi anyagokra is nagy szüksége van, főleg a kalciumra, ami fontos az egészségmegőrzés és a csontok erősségének megtartása szempontjából. Egyéb fontos ásványi anyagok közé tartozik a réz, a vas, a cink, amelyekre csak kis mennyiségben van ugyan szükség, viszont ha ezt a kis mennyiséget nem visszük be a szervezetünkbe, akkor komoly bajok elé kell néznünk.